Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket
Takvim

En iyi yollayıcılar
Murti Vitamin (508)
Güneş'in sıcaklığı derece Vote_lcapGüneş'in sıcaklığı derece Voting_barGüneş'in sıcaklığı derece Vote_rcap 
sting (443)
Güneş'in sıcaklığı derece Vote_lcapGüneş'in sıcaklığı derece Voting_barGüneş'in sıcaklığı derece Vote_rcap 
Pedro (335)
eu rko (140)
LucretiA (91)
Mr.Venom (65)
Labetha (42)
Yigitilhan (38)
DuMaNeoN (32)
Helena (17)

En son konular
» 2012 | Türkçe Dublaj | Tek Link
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyC.tesi Ocak 16, 2010 5:09 pm tarafından sting

Güneş'in sıcaklığı derece EmptyC.tesi Ocak 16, 2010 5:08 pm tarafından sting

» DareDeviL - Korkusuz (2003) Tr Dublaj
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyC.tesi Ocak 16, 2010 5:08 pm tarafından sting

» ps3 slim
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyPaz Ara. 13, 2009 5:52 pm tarafından sting

» pes 2010 pc
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyPaz Ara. 13, 2009 5:50 pm tarafından sting

» İnternet Hakkında 10 İlginç Şey
Güneş'in sıcaklığı derece EmptySalı Ara. 08, 2009 3:35 pm tarafından sting

» İnternet Rekorları
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyPtsi Ara. 07, 2009 9:51 pm tarafından Mr.Venom

» steert figher 4 indir
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyCuma Ara. 04, 2009 4:15 pm tarafından sting

» nba 2k10 hakkında&download
Güneş'in sıcaklığı derece EmptyCuma Ara. 04, 2009 2:29 pm tarafından berkes

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde Turuncu Taksi adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Güneş'in sıcaklığı derece

4 posters

Güneş'in sıcaklığı derece Empty Güneş'in sıcaklığı derece

Mesaj tarafından Murti Vitamin C.tesi Ekim 10, 2009 6:42 am

Güneş, Güneş Sistemi'ndeki en büyük gök cismidir. Çok sıcak ve yanmakta olan bazı gazlardan oluşur. Bu nedenle, yüzeyinde her saniyede milyonlarca atom bombası patlamasına eşit güçte patlamalar olur. Bu patlamalarda boyu Dünyamız'ın büyüklüğünün 40-50 katı olan alevler fışkırır.

Ateşten bir topa benzeyen Güneş, yüzeyinden çok büyük bir ısı ve ışık yayar. Eğer, Güneş olmasaydı, her zaman gece olurdu ve her yer buzla kaplı olurdu. En önemlisi daha önce söylemiştik ya! Dünya'da yaşam yani biz olamazdık.

Güneş'in sıcaklığı derece 6000 dış yüzeyinde, içindeki sıcaklık ise 12 milyon derecedir.
Çünkü, uzay (uzay filmlerinden de hatırlarsınız) karanlık bir yerdir. Dünyamız da bu karanlık yerdeki bir gök cismidir. Bu karanlık yerin içinde Dünyamız'ı Güneş'ten başka aydınlatabilecek ve ısıtabilecek bir gök cismi yoktur.

Ancak, Güneş'ten yayılan ışık çok parlaktır. Havanın açık olduğu bir günde Güneş'e bakmayı denemişsinizdir. Hatırlayın bakalım. Birkaç saniye bakınca gözleriniz kamaşmıştı, değil mi? Aslında, Güneş'e bu parlak ışık nedeniyle doğrudan bakmak çok tehlikelidir. Gözlerimize bu parlak ışık zarar verebilir. Ayrıca, yazın uzun süre Güneş'te kalmak da tehlikelidir. Hatta, cildimizde uzun bir tedaviyi gerektirecek çok ciddi yanıklar oluşabilir. Çünkü, Güneş'ten yayılan ısı özellikle yazın çok yüksek olur. Oysa Güneş, Dünya'ya milyonlarca kilometre uzaktadır ve uzaya yaydığı ısının sadece binde ikisi Dünyamız'a ulaşır.

Peki Güneş'ten çok uzakta olmasına rağmen, Dünyamız'da sıcaklık bu kadar yükselebiliyorsa, acaba Güneş'in üzerindeki sıcaklık ne kadardır?

Bilim adamları, bu konuda yaklaşık sayılar verebilirler. Ama bu sıcaklığı, bildiğimiz herhangi bir şeyin sıcaklığıyla karşılaştırarak anlamak mümkün değildir. Bir düşünün! Güneş'in sıcaklığı derece 6 bin yüzeyinde olduğunu, içinde ise sıcaklığın 12 milyon dereceye kadar yükseldiğini... Bunu bildiğimiz neyle karşılaştırabiliriz ki? Elimizle sıcak suya temas ettiğimizde 50 dereceden fazlasına dayanamayız. En sıcak yaz günlerinde bile hava en fazla 40-50 derece civarındadır. Bu örnekten de anlıyoruz ki, Allah Dünya ile Güneş'in uzaklığını en uygun olacak şekilde yaratmıştır. Güneş bize biraz daha yakın olsaydı, Dünya üzerindeki herşey sıcaktan kavrulur kül olurdu. Ancak, biraz daha uzakta olsaydı, bu sefer de herşey buz tutardı. Tabi ki her iki şekilde de yaşam mümkün olmazdı.

Güneşimiz eğer bizim Dünyamız'a gereğinden fazla yakın olşaydı, Dünyamız bayağı ter dökerdi hatta erirdi. Tüm bu hassas dengeler Allah'ın kontrolündedir.
Aslında, benzer şekilde Güneş'in ısısını daha az alan kutup bölgeleri devamlı bir buz tabakası ile kaplı; daha çok alan Ekvator bölgeleri ise devamlı sıcaktır. Allah, bu bölgeleri bizlere örnek olsun diye yaratmıştır. Diğer yerler ise canlıların yaşamına en uygun şartlarda yaratılmıştır. Bu Allah'ın bize olan şefkatini gösterir. Çünkü, Allah Güneş ile Dünya arasındaki uzaklığı şu anki gibi en uygun şekilde yaratmasaydı, Dünya'daki yaşam çok daha zor olurdu. Hatta olmayabilirdi.
Murti Vitamin
Murti Vitamin
Yönetici
Yönetici

Zodyak : Akrep
çin astrolojisi : Ejderha
Ruh Halim : Mutlu
Takımı : Beşiktaş
İşletim Sistemi : Vista Enterprisse
Rep gücü : 822
Teşekkür derecesi : 3
Doğum tarihi : 05/11/88
Yorum : HELL YEAH

https://asymetrix.yetkin-forum.com

Güneş'in sıcaklığı derece Empty Geri: Güneş'in sıcaklığı derece

Mesaj tarafından sting C.tesi Ekim 10, 2009 11:40 am

merkür lü murat yine iş başında:D güzel paylaşım olmuş. emeğine sağlık dostum.
sting
sting
Baş Başkan
Baş Başkan

Zodyak : Aslan
çin astrolojisi : Köpek
Ruh Halim : Bezgin
Takımı : Fenerbahçe
İşletim Sistemi : Windows XP
Rep gücü : 556
Teşekkür derecesi : 13
Doğum tarihi : 28/07/94

Mesaj tarafından Helena Çarş. Ekim 14, 2009 9:45 am

sting demiş ki:merkür lü murat yine iş başında:D güzel paylaşım olmuş. emeğine sağlık dostum.
galiba adminimizin lakabı merkürlü murat gerçek ismide murat anlaşılan Güneş'in sıcaklığı derece Icon_biggrin
Helena
Helena
Yeni Takipçi
Yeni Takipçi

Zodyak : Terazi
çin astrolojisi : Yılan
Ruh Halim : Neşeli
Takımı : Galatasaray
Rep gücü : 17
Teşekkür derecesi : 1
Doğum tarihi : 28/09/89
Yorum : !!! Müzik ve Savaş !!!

Mesaj tarafından Murti Vitamin Çarş. Ekim 14, 2009 9:56 am

Helena demiş ki:
sting demiş ki:merkür lü murat yine iş başında:D güzel paylaşım olmuş. emeğine sağlık dostum.
galiba adminimizin lakabı merkürlü murat gerçek ismide murat anlaşılan Güneş'in sıcaklığı derece Icon_biggrin
yok yanlış yazmış kankam aslen Satürnlü olacaktı ama yanlışlık yadı ayrıca evet ismim murat helena dostum
Murti Vitamin
Murti Vitamin
Yönetici
Yönetici

Zodyak : Akrep
çin astrolojisi : Ejderha
Ruh Halim : Mutlu
Takımı : Beşiktaş
İşletim Sistemi : Vista Enterprisse
Rep gücü : 822
Teşekkür derecesi : 3
Doğum tarihi : 05/11/88
Yorum : HELL YEAH

https://asymetrix.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından sting Çarş. Ekim 14, 2009 3:47 pm

Murti Vitamin demiş ki:
Helena demiş ki:
yok yanlış yazmış kankam aslen Satürnlü olacaktı ama yanlışlık yadı ayrıca evet ismim murat helena dostum
kusra bakma kanka yaw satürnlü murat yani Very Happy aramıza hoş geldin helena.
sting
sting
Baş Başkan
Baş Başkan

Zodyak : Aslan
çin astrolojisi : Köpek
Ruh Halim : Bezgin
Takımı : Fenerbahçe
Rep gücü : 556
Teşekkür derecesi : 13
Doğum tarihi : 28/07/94